Da sveti bosiljak s pravom nosi naziv i "kralj biljaka" govori i cinjenica da mu se Hindusi narocito klanjaju kao biljci sa ogromnim svetim i lekovitim mocima. Iz tog razloga ga upotrebljavaju iskljucivo za lecenje bolesti i u znak postovanja ne koriste ga u redovnoj ishrani. Za ishranu kao zacin upotrebljavaju samo obican bosiljak (Ocimum basilicum).
Naredni redovi odnose se na lekovita svojstva svetog bosiljka.

Savremena ispitivanja potvrdjuju da sveti bosiljak svakako blagotvorno deluje na ljudsku psihu jer ima umirujuce dejstvo pa se preporucuje kao prirodni lek protiv stresa i napetosti nastale usled svakodnevnih briga i pritisaka. Posebno je koristan osobama cija profesija iziskuje velike intelektualne napore jer doprinosi i boljem pamcenju.
Bosiljak zatim suzbija simptome prehlade kao sto su kasalj i bolovi u grlu. Otvara apetit i umanjuje nadimanje stomaka. Preporucuje se protiv crevnih upala i upala mokracnih kanala. Narodna medicina preporucuje upotrebu svetog bosiljka dojiljama za bolje lucenje mleka.
Caj od bosiljka - osim sto doprinosi boljem opstem stanju organizma ublazava simptome glavobolje, nesanicu i mucninu. Umiruje kasalj, upalu zaluca, creva, besike i bubrega. Nekada se upotrebljavao i za lecenje tuberkoloze.
Etericno ulje svetog bosiljka - deluje antibakterijski, dobar je antioksidant a cesto se upotrebljava i kao prirodno sredstvo protiv nadimanja.
Sok od bosiljka - Sok od svezih listova bosiljka koristi se za ispiranje usta i grla kao i protiv koznih oboljenja i uboda insekata. Za lecenje raznih upala u usnoj supljini potrebno je nekoliko puta dnevno zvakati nekoliko listova bosiljka, sto ce ujedno otkloniti i los zadah iz usta.
Na samom kraju, u korist price o tome koliko je ova biljka zaista dobra govori i narodna izreka koja glasi: "Dusa dobrih ljudi mirise na bosiljak".
izvor: http://www.priroda-leci-sve.com
Nema komentara:
Objavi komentar