subota, 25. ožujka 2017.

Koristite stalno! Evo sta čokolada moze napraviti!

Cokolada je vec dugo vremena najomiljenija poslastica na planeti. Mada je bije los glas o tome da kvari zube i goji, tesko da mozemo zauvek da se odreknemo njenog neodoljivog ukusa za koji je zasluzan kakao, osnovni sastojak cokolade. Naucni krugovi kazu da nema ni potrebe odricati se ovog kakao uzitka ali ipak ne treba preterivati. I ne samo to, cokolada i kakao cak mogu posluziti i kao lek protiv mnogih ozbiljnih bolesti.

Cokolada

Pa da vidimo sta se to sve krije u 100 grama cokolade? Osim kakao mase u sastav cokolade ulazi kakao buter, aroma vanile, secer i emulgator lecitin. Ova crna poslastica je bogata mineralima tako da 100 grama kvalitetne ciste cokolade sadrzi oko 3 mg gvozdja, 12 mg natrijuma, 100 mg kalcijuma, 280 mg fosfora, 300 mg magnezijuma i cak 400 mg kalijuma. Pored toga tu su i ugljeni hidrati, masti, belancevine, celuloza i kofein. Sto se vitamina tice u cokoladi su se smestili B1, B2, B5, B6 i E vitamin.
Naucna istrazivanja pokazuju da crna cokolada podize nivo dobrog holesterola i smanjuje nivo loseg holesterola u krvi, ukoliko se dnevno unosi oko 16 grama ove vrste cokolade. Zatim, crna cokolada utice na podizanje nivoa hormona srece sto znaci da popravlja raspolozenje i ublazava depresiju. Konzumiranjem samo jedne kockice crne cokolade dnevno mozemo ojacati mentalne sposobnosti kao sto su budnost, koncentracija i pamcenje. Cokolada je vekovima poznata i kao mocan afrodizijak. Kockica kvalitetne crne cokolade sadrzi istu kolicinu flavonoida koliko se nalazi u jednoj casi crnog vina. Povoljno utice na rad srca a najnovija istrazivanja nagovestavaju da moze pomoci u lecenju pacijenata obolelih od ciroze jetre i da suzbija kasalj jer ima slicno dejstvo kao i sirup protiv kaslja.
Ipak oprezno sa ovom poslasticom jer verovali ili ne, preterana upotreba cokolade, osim gojaznosti moze prouzrokovati nesanicu i razdrazljivost.

Kakao

Indijanska plemena severne Amerike cesto su u lekovite svrhe upotrebljavala kakao a do koje mere se cenila ova biljka govori cinjenica da su se kakao zrna cak upotrebljavala i kao novac.
Astecki vladar iz XVI veka Montezuma posebno je obozavao kakao napitak koji je praktikovao da pije iz zlatnih casa. Prica se da je nakon ispijanja napitka case bacao u jezero koje je vremenom preraslo u pravi zlatni rudnik. I da je u svom trezoru umesto zlata, cuvao 960.000.000.000 zrna kakaa.
Kakao drvo bilo je cenjeno i u vreme Maja i Inka kao poseban dar bogova.
Kakao se u proslosti, izmedju ostalog koristio i kao lek za srcana oboljenja.
Sada da se vratimo u sadasnjost gde se zna da kakao sadrzi visok nivo magnezijuma koji pozitivno deluje na mozak, misice, organe za disanje, jaca kosti. Sadrzi triptofan koji u organizmu oslobadja serotonin, poznat kao hormon srece i dobrog raspolozenja. Teobromin koji okrepljuje organizam, podize koncentraciju i ostale intelektualne sposobnosti. Kalijum koji igra bitnu ulogu kada je u pitanju regulacija vode u telu i regulacija srcanog ritma. Osim toga, kakao sadrzi antioksidante uz ciju se pomoc organizam bori protiv slobodnih radikala, starenja, raka...
Savremena nauka kaze da kakao u stvari sadrzi skoro 300 razlicitih hemijskih sastojaka i spada u grupu najhranjivijih biljaka.
Na kraju price evo i jednog saveta: za sto bezbolnije odvikavanje od kafe u svako doba dana, najbolje ce posluziti kakao napitak.

Izvor: priroda-leci-sve.com

Da li ste znali da jogurt produžava život?

Jogurt se prvi put pominje u starim zapisima iz vremena mongolskog osvajaca Džingis-kana, tako da ovaj mlecni proizvod potice sa Bliskog istoka. Bugarska je prva evropska zemlja u kojoj se jogurt "odomaćio" i postao deo svakodnevne ishrane. Posto se zna da su Bugari dosta dugovecan narod, cesto se govori kako je za to zasluzna bas ova namirnica. U Bugarskoj deca pocinju da konzumiraju jogurt vec u trecem mesecu zivota pa sve do kraja svog zivotnog veka i to kao dodatak uz skoro sva jela.
Danas je jogurt sirom sveta raspostranjena namirnica koja s pravom zauzima visoko mesto na listi zdrave hrane.
Jogurt se dobija prirodnim procesom fermentacije mleka uz prisustvo bakterija. Taj proces podrazumeva prelazak mlecnog secera (laktoze) iz mleka u mlecnu kiselinu koja se nalazi u jogurtu. To je prva prednost jogurta u odnosu na mleko sa tacke gledista varljivosti hrane. Jogurt se mnogo lakse vari i pogodan je za ishranu osoba koje su ne tolerantne na laktozu. Jogurt je najpoznatiji izvor dobrih bakterija - probiotika.
Zatim, jogurt ima visoku hranljivu vrednost uz malo kalorija, sadrzi visok nivo kalcijuma i proteina a pri tom povecava apsorpciju kalcijuma i vitamina B u organizmu, unetih kroz druge namirnice.
Redovna konzumacija ovog napitka zasigurno blagotvorno deluje na organizam, krepi, osvezava, produzava zivotni vek, pa da nabrojimo koje su konkretne zdravstvene prednosti jogurta:
- jaca imunitet organizma
- blagotvorno deluje na zdravlje debelog creva
- sprecava zatvor
- snizava nivo lozeg holesterola u krvi
- ubrzava proces ozdravljenja nakon infekcije creva
- sprecava i smanjuje ucestalost vaginalnih gljivicnih infekcija
- koristan je u periodu i nakon perioda uzimanja antibiotika
- olaksava varenje hrane
- podoban je za ishranu dojencadi i starijih osoba
- koristan je u periodu dijetalne ishrane
- preporucuje se za mrsavljenje jer utice na gubitak masnih naslaga uz ocuvanje misicne mase
- povecava apsorpciju kalcijuma i vitamina B

Kako se pravi jogurt?

Na srecu, danas je jogurt tokom cele godine svima lako dostupan, svrstan je u osnovne namirnice koje su sastavni deo velikog broja prodavnica hrane, sa koliko-toliko pristupcnom cenom. Ipak, ako znamo i jednostavan recept kako se pravi jogurt, zasto ga nekada ne bi napravili i sami.
Da bi pripremili 1 litar jogurta potrebno nam je samo 1 litar svezeg mleka i 0,5 dl jogurta.
Priprema:
Mleko malo zagrejati (da dostigne temperaturu od 40-42 stepena). Nakon toga, u mleko dodati pripremljeni jogurt, dobro promesati, poklopiti sud i ostaviti da odstoji 3 do 4 sata, na toplom. Obicno je potrebno toliko vremena da bi se mleko "pojogurtilo" (kako to nas narod ima obicaj da kaze).
Nakon toga, jogurt staviti u frizider i kada se ohladi spreman je za svaku upotrebu.

Kako napraviti vocni jogurt?

Sada kada smo uspesno napravili jogurt, hajde da odemo korak dalje pa da napravimo i vocni jogurt.
Za pripremu vocnog jogurta potreban nam je jogurt (recimo 1 litar), malo secera (nije obavezno) i naravno voce po zelji (maline, jajgode, kajsije... od 300-500 grama).
Priprema:
Pre svega, voce dobro izmiksati (u blenderu ili mikserom), nakon toga dodati jogurt, secer po ukusu, sve jos malo umutiti mikserom i to je sve.
Izvor: priroda-leci-sve.com

Cimet za mršavljenje

Cimet je jedan od najpopularnijih i najaromaticnijih zacina na planeti. Njegov veoma privlacan orijentalni miris upotpunjuje ukus mnogih lepih jela, medju kojima su naravno i poslastice. Dobra vecina upotrebljava cimet za pripremu svojih kulinarskih remek-dela, mada je malo onih koji su upoznati sa svim dobrobitima koje ovaj zacin pruza. Medju njima nalazi se jedno interesantno svojstvo cimeta. On nam moze pomoci da izgubimo visak kilograma, pa se moze slobodno svrstati u prirodno sredstvo za mrsavljenje.
Veliki broj zena sirom sveta sve cesce na razne nacine primenjuje cimet za mrsavljenje, pa evo i nekoliko ideja za to.
1. Zapocnite dan sa cimetom. Jutarnji caj ce biti jos ukusniji ako u njega dodate cimet i momentalno ce postati sredstvo za mrsavljenje. Jos je bolje ako u caj dodate i med. Na jednu solju caja optimalno je staviti 1 kasicicu mlevenog cimeta i 2 kasicice meda. Ne plasite se kalorija koje se nalaze u 2 kasicice meda (sto iznosi oko 40 kCal), jer su cimet i med odlicni saveznici u borbi protiv viska kilograma.
 2. U popodnevnim satima cimetu i medu pridruzite i djumbir. Cimet i djumbir su jos jedna sjajna kombinacija za mrsavljenje. Ove dve komponente su postale sinonim za brzo sagorevanje masnih naslaga. Opet upotrebite 2 kasicice meda, u njemu umutite 1/2 kasicice cimeta i 1/2 kasicice djumbira. Neka vam to posluzi kao carobni premaz za tost, kada je vreme za uzinu.
3. U vecernjim satima mozete prokuvati 2 dl vode sa jednakim delovima meda i cimeta i popiti pola sata pre odlaska na spavanje.
4. Uopsteno dodajte malo cimeta u hranu koju jedete, kad god mislite da bi to bilo zgodno, to jest, kada osetite da bi vam takav ukus prijao i polako sacekajte rezutat koji ce vasa vaga u buducnosti zabeleziti.
Postoje li ikakve nuspojave?
Upotreba cimeta za mrsavljenje je prilicno bezbedna metoda jer on spada u vrlo sigurne i netoksicne zacine. Njegova upotreba u ishrani je dozvoljena i trudnicama, mada ga one ne bi trebale koristiti za mrsavljenje.
Ipak, treba znati da je cimet zacin za zagrevanje tela, tako da ge ne treba upotrebljavati za vreme groznice i povisene telesne temperature. Oprez se preporucuje i osobama sa povisenim krvnim pritiskom.
Osobe sa ostecenom sluzokozom zeluca ne bi trebale da konzumiraju vece kolicine cimet na prazan stomak. Generalno preterana doza cimeta i kod zdravih osoba moze izazvati reakciju zeluca, mucninu, pa cak i povracanje, tako da se neumerenost zaista ne isplati.
Neke osobe mogu dobiti alergijsku reakciju na cimet (obicno u vidu osipa), bas kao i na bilo koju drugu supstancu ili hranu, ali takvi slucajevi su veoma retki.
Sve u svemu, zacin cimet je bezbedan za upotrebu i vrlo retko izaziva bilo kakve nuspojave. Ipak, uvek slusajte svoje telo i savet lekara.

Izvor: priroda-leci-sve.com

Hajducka trava za snagu i čišću krv

Zovu je još i hajducica, kostrijet, romonika.
Hajducka trava ili stolisnik je lekovita biljka visine do 80 cm. Prijatnog je mirisa a stabljika joj je svetlozelene ili crvenkaste boje. Cvetovi su beli, u obliku cvati na vrhu stabljike. Raste kao samonikla biljka obicno uz puteve i na na livadama i pašnjacima. Inace se moze videti u celoj Evropi. Hajducka trava cveta preko celog leta i tada se i bere. Botanicko ime (Achilea millefolium) je dobila prema grckom junaku Ahilu –Achillea, i ima znacenje da daje snagu. Nadzemni deo biljke u cvetanju sadrži do 1% etarskog ulja (farmakopeja zahteva najmanje 0,13%), vlavonoide, vitamin K, gorku materiju ahilein, smole, stereole, tanine i dr. Etarsko ulje ove lekovite biljke u sebi sadrzi sadrži pinen, tujon, cineol, limonen, kamfor, borneol.

Lekovita svojstva

Ova lekovita biljka ubraja se u gorke cajeve. Hajducka trava ili stolisnik u narodnoj medicini najcesce se upotrebljava za ublažavanje bola i vidanje rana. Osim toga korisna je za lecenje raznih bolesti kao sto su zeludacni problemi, nadimanje, otezano varenje i manjak apetita. Zatim za normalizaciju metabolizma, ciscenje organizma, regulisanje zuci. Cesto se od nje spravlja i caj za umirenje. Za spoljnu upotrebu nalazi primenu kao antiflogistik slicno kamilici, sto znaci za ispiranje, obloge i kupke. Hajducka trava sadrzi i vitamin C pa se upotrebljava i kod hemoroida i krvarenja. Osetljive osobe trebaju biti oprezne pri upotrebi ove biljke jer moze izazvati alergijsku reakciju. U takvim slucajevima treba koristiti samo izuzetno mladu i tek procvetalu biljku a caj piti u malim kolicinama.
Dakle, hajducka trava ili stolisnik cisti i jaca krv i probavne organe. Posebno je korisna za lecenje jetre, slezine, gušterace, žutice, navale krvi u glavu, katara u crevima i želucu, zatim protiv grceva, groznice, lupanja srca, bolova u krstima i ledjima, neredovitih menstruacija, krvavih i zatvorenih šuljeva, nesanice, raznih osipa i cireva. Caj od stolisnika korisno deluje i leci ispucane ruke, ranjive bradavice majki koje doje, kao i kod lecenja osipa na koži – psorijaze. Kada se koristi za lecenje psorijaze uz obloge potrebno je sproboditi i kure za cišcenje krvi. Za lecenje angine pektoris, hajducka trava se upotrebljava kao caj. Za nervna oboljenja pomocice cesto i svakodnevno pranje celog tela prohlađenim cajem od hajducke trave i to ujutro i navece. Tople kupke od kamilice i hajducke trave ublazice nervne bolove. Ova biljka takođe umanjuje teškoce izazvane gihtom i reumatizmom. Pomaze kod prekomernog krvarenja. Ima povoljno dejstvo u lecenju šecerne bolesti, pogotovo u ranom stadijumu. Svojim gorkim ukusom pospešuje apetit, podstice izlucivanje želudacnih sokova pa povoljno deluje na sluznicu zeluca, podstice varenje hrane. Lekoviti preparati sa hajduckom travom, u kombinaciji sa drugim lekovitim biljkama, koriste se za lecenje kolitisa, gastritisa, grceva u želucu i crevima. Kalijum, koji se nalazi u ovoj biljci pomaze radu bubrega, srca i krvotoka. Takođe je poznato da se upotrebljava i za lecenje zenskih bolesti, kao sto su ciste na jajnicima.
Na osnovu svega ovoga može se zakljuciti da hajducka trava ima lekovito dejstvo na širok spektar oboljenja, pa se i za nju može reci da je dragocen prirodni lek jer leci skoro sve bolesti.

Izvor: priroda-leci-sve.com

Akne? Problem? Evo rjesenja


Akne (lat: Acne vulgaris) su inflamatorno (upalno, zapaljensko) obolenje kože, uzrokovano promenama u pilosebacealnoj jedinici (strukturi koja se nalazi u koži i sastoji se iz folikula dlake i njemu pridružene lojne žlezde). Uobičajeno je da se akne nazivaju bubuljice. Ovo stanje obično nastaje tokom puberteta, i naročito je zastupljeno u populaciji zapadnih zemalja, što se objašnjava većom genetskom predisponiranošću. Akne su pojavni oblik preteranog odziva lojnih žlezdi na uobičajene nivoe muškog hormona testosterona. Kod većine ljudi ovaj prenaglašen odziv nestaje tokom vremena i oko dvadesete godine akne nestaju ili se u najmanjoj meri povlače, bilo delimično bilo privremeno. Međutim, ne postoji način pomoću koga se može pouzdano predvideti koliko dugo vremena će one opstati, i kod nekih osoba one se zadržavaju decenijama, i opstaju u tridesetim i četrdesetim godinama života, pa ponekad i kasnije. Akne pogađaju veliki procenat populacije u nekom od životnih razdoblja.

Lečenje - recepti:

    Treba izbegavati jako začinjena i osoljena jela, kisele salate i napitke. Salate treba začiniti kiselom pavlakom. Protiv akni treba piti, u gutljajima, litru čaja od koprive dnevno, raspoređenog na ceo dan. Spoljna upotreba: ujutro i uveče se na vlažno lice nanese melem od rena i sirćeta i ostavi da deluje deset minuta. Naribani ren se stavi u bocu i prelije vinskim ili voćnim sirćetom; ono treba da prekrije ren. Ostavi se 10 dana na sobnoj temperaturi. Pošto se melem upotrebljava direktno iz boce a da se sirće prethodno ne odlije, trebalo bi ga stavljati u iskuvanu plastičnu bocu s rupičastim poklopcem. Ren uzima ljutinu od sirćeta, a sirće je uzima od rena. Dobija se blaga sirćetna esencija koju mogu da podnesu svi tipovi kože lica.


Unutrasnja terapija

    obroke obogacivati sveze ubranim biljkama i plodovima, na primer, pravom potocarkom, persunom, rotkvom, paradajzom, sokom od kupusa: 3 puta nedeljno po 1/2 case kuvani spanac posebno se preporucuje "dijeta od grozdja" koja se sastoji u tome, da tokom 3 nedelje 250 grama grozdja zamenjuje dorucak, a 500 grama veceru


Dnevno 3 solje izmedju obroka, od toga 1 solja na gladan stomak:

    caj od hajducice: 20 g suvih cvetova ili lista na 1 litar vrele vode, ostaviti 10 minuta da odstoji -
    caj od velikog cicka: 50 g svezeg korena na 1 litar vode, kuvati 15 minuta
    caj od oska: 40 g mladice u cvetu na 1 litar vrele vode, ostaviti da odstoji 20 minuta


Dnevno 2 solje, po jednu ujutru i uvece:

    čaj od divlje cesljuge: 50 g suvog korena na 1 litar vode, kuvati 10 minuta
    čaj od kiseljaka: 20 g listova ili 40 g korena na 1 litar vrele vode, ostaviti da odstoji 10 minuta
    čaj od trnjine: 30 g cveta na 1 litar vrele vode, ostaviti da odstoji 10 minuta


Tokom 3 nedelje svakog jutra po jednu solju na prazan stomak:

    čaj od gorko-slatke pomocnice: 5 g seckane stabljike na 1 litar vode, kuvati 3 minuta, ostaviti da odstoji 5 minuta; stalno povecavati dozu, dok u trecoj nedelji ne dostignete kolicinu od 10 g na 1 litar vode
    čaj od divljeg dan i noc: 50 g suvog cveta, pomešanog sa listovima na 1 litar vrele vode, ostaviti da odstoji 10 minuta


Spoljnja terapija

Neostecene delove koze mazati 2 puta dnevno platnenom krpicom, natopljenom u rastvor od:

    arnike: 30 g cveta na 1 litar vode, kuvati 4 do 5 minuta
    od velikog cicka: 150 g svezeg korena na 1 litar vode, kuvati 20 minuta


Delove koze, obolele od akne, 2 puta dnevno mazati:

    svezim sokom od kupusa
    čajem od kleke: 50 g iveraka sa mladih grana na 1 litar vode, kuvati 15 minuta
    čajem od locike: 100 g listova na 1 litar vode, kuvati 10 minuta
    vodica od divljeg dan i noc: 50 g suvih cvetova i listova na 1 litar vode, ostaviti da odstoji 10 minuta
    čaj od prave belonoge: 100 g suvog korena na 1 litar vode, kuvati 10 minuta

- osuseni listovi bokvice ubrzavaju susenje i lecenje obolelih delova koze

ponedjeljak, 20. ožujka 2017.

Umirite simptome alergije na polen


Polenska alergija liči na najobičniju kijavicu, ali ako simptomi (zapušen nos, curenje nosa, kijanje) potraju i javljaju se uvek u istom periodu godine ili u istovetnim okolnostima, praćeni svrabom u nosu i očima, nekada i suzenjem očiju, radi se o alergijskoj kijavici i alergijskom konjunktivitisu objašnjava dr Nevenka Dimitrijević, lekar opšte prakse.

Alergije najčešće izazivaju polen leske, jove, topole, vrbe, belog jasena i breze. Ovakva reakcija organizma po pravilu nije opasna, ali je veoma neprijatna i nepovoljno utiče na kvalitet života. Alergije su opasne tek ako prerastu u alergijsku astmu.

Alergije su stanja u kojima postoji pojačana reaktivnost imunog sistema, zbog čega se mogu javiti poremećaji na: koži, vidljivim sluzokožama, crevnoj sluzokoži ili sluzokoži disajnih puteva. Sve ove pojave mogu biti veoma blage, ali i dramatične, kao što je na primer stanje anafilaktičkog šoka, koji često dovodi do smrtnog ishoda objašnjava doktorka Nevenka Dimitrijević, lekar opšte prakse, i dodaje:

Polen drveta (od februara do maja), trave (od maja do jula) i zeljastih biljaka (od jula do oktobra) prisutan je više od pola godine. Ali vi sasvim sigurno niste alergični na sve vrste polena. Zato je važno da obavite testove kako biste identifikovali alergene koji vas najviše muče.



Zaštitite se od polena

Kada je koncentracija polena na koji ste alergični povećana u vazduhu, lekari ne preporučuju provetravanje soba. Takođe tada veš ne bi trebalo da sušite napolju. Ukoliko možete ugradite filtere za zaštitu od polena u spavaćoj sobi i ugradite specijalne filtere u automobil. Nosite naočare za sunce koje smanjuju kontakt alergena s očima. Ukoliko nosite kontaktna sočiva, ne bi bilo loše da se malo odmorite od njih dok traje sezona polena. Presvucite se posle svake šetnje i operite kosu pre spavanja, da uklonite sav polen koji ste doneli sa sobom. Redovno perite ruke i ne dirajte oči kad osetite svrab. Nos možete ispirati fiziološkim rastvorom. Izbegavajte duvan i bazene sa hlorisanom vodom, jer oni samo mogu pogoršati već postojeće simptome.



Lečenje

Kada je koncentracija alergena visoka, pacijentima se preporučuje da uzimaju lekove koji će smanjiti ili sprečiti alergijske reakcije organizma. Lekovi ne leče samu bolest, već samo njene manifestacije koje nastaju u kontaktu sa alergenom, tačnije, dovode samo do poboljšanja trenutnog stanja. Lek za potpuno izlečenje alergije ne postoji u klasičnoj medicini.

Koji lekovi deluju protiv polenske kijavice?

- Antihistaminici: postoje u obliku tableta, kapi za nos i kapi za oči.

- Kortizon: ima jače dejstvo od antihistaminika, ali u većini slučajeva i izraženija neželjena dejstva. Postoje sprejevi za nos ili kapi za oči sa kortizonom.

Savet: Probajte različite aktivne supstance i lekove sve dok ne pronađete preparat koji najbolje deluje.


Ukrštene alergije

Osobe koje pate od alergije na polen posle izvesnog vremena mogu da razviju i alergijske reakcije na određene namirnice. Ovakva ukrštena alergija nastaje usled sličnosti polena i određenih belančevina odgovarajuće namirnice na koje organizam, prirodno, odgovara alergijskom reakcijom. Primera radi, kod osoba alergičnih na polen breze kasnije može da se javi alergija na lešnik, a propratni simptomi su svrab, utrnulost i peckanje u usnoj duplji.

Izvor: blic.rs

SINUSITIS ILI UPALA SINUSA

Sinusitis




Sinusitis je upala sluznice koja oblaže sinuse, a javlja se kao posljedica prehlade, upale ždrijela ili polenske alergije. Može da bude praćen i infekcijom zuba. Sluz napuni sinusnu šupljinu a potom se inficira sa nekom od bakterija: hemofilus, pneumokok, stafilokok ili streptokok.

Sinusitis dovodi do začepljenja nosa,oštrog bola duž nosa i obraza te do glavobolje. Treba svakako izbjeći da sinusitis ne prijeđe iz akutnog u kronični oblik.

POTEŠKOČE GĐE. TANJE Č.

Gđa. Tanja Č. iz Buzeta je imala velikih poteškoća sa sinusitisom. Svaka prehlada je dovodila do upale sinusa. Pokušala je svim mogućim kapima za nos, kako bi smanjila otečenost sluznice i začepljenost nosa kako bi mogla bar malo disati kroz nos. Također je uzimala sve poznate antibiotike, ali uzalud.

Niti sredstva za smanjenje bolova nisu pomogla. Bez vidljivog rezultata isprobala je: bijeli luk, ehinaceu, eukaliptus, origano, hren...

GANODERMA LUCIDUM - REISHI - SPASONOSNO RJEŠENJE!!!

Gđa. Tanja se obratila za pomoć "Zdravlju iz prirode". Mi smo preporučili ganodermu lucidum poznatu ljekovitu gljivu uzgojenu na posebnom supstratu od hrasta i breze.

Početne doze od 3 grama dnevno dale su tek djelomične rezultate. Tada smo pojačali dozu na 5 grama, jednokratno ujutro. Također smo inzistirali na pojačanom unosu vitamina C (bioflavanoid).

Rezultati su bili izvanredni! Za tjedan dana sinusitisa nije bilo. Gđa. Tanja je prodisala kroz nos, upala je sanirana. Radost života vratila se na lice gđe. Tanje.

Izvor: http://www.zdravljeizprirode.hr/bolest.php?id=36

Reumatoidni artritis

Reumatoidni artritis



Reumatoidni artritis je kronična upalna bolest vezivnog tkiva zglobova. Reumatoidni artritis spada u autoimune bolesti gdje imunološki sustav greškom napada vlastitu sinovijsku ovojnicu zgloba. Također može uzrokovati upalu tkiva oko zgloba. Bolesnici sa autoimunom bolesti imaju antitijela u krvi koja su usmjerena na vlastito tkivo.

Proces počima u sinovoji, membrani koja omotava zglob, tvoreći zaštitnu vrećicu. Ova vrećica je ispunjena tekućinom za podmazivanje zglobova koju zovemo sinovijalnom tekućinom. Osim zaštite zglobova ova tekućina snabdjeva hranjivim tvarima i kisikom hrskavicu i glatko tkivo koje oblaže krajeve kostiju.

Hrskavica je građena od kolagena koji podupire zglobove. Kod reumatoidnog artritisa stalni upalni procesi zahvaćaju sinoviju (membranu), postupno razaraju kolagen, čime se smanjuje prostor u zglobu, te na kraju razara i samu kost.

SIMPTOMI

Jutarnja ukočenost koja traje najmanje pola sata, umor, groznica, gubitak težine su početni znaci reumatoidnog artritisa (sliče gripi). Otečenost i bol u zglobovima traju najmanje dva mjeseca prije nego se dijagnosticira reumatoidni artritis.

Reumatoidni artritis se najčešće javlja u zaglavcima i zglobovima prstiju, često zahvaća i zglobove koljena i gležnjeve. Bol je često simetrična. U 20% slučajeva reumatoidnog artritisa se upale krajnje arterije uzrokujući potkožne čvoriće veličine graška u blizini laktova. Budući da je reumatoidni artritis sistemska bolest, njegova upala može utjecati i na ostale dijelove tijela (suhoća usta i očiju, pleuritis, perikarditis, anemije, povećana slezena, vaskulitis...)



LIJEČENJE

A. Klasična medicina

Klasična medicina nije uspjela rješiti uzroke bolesti pa se je ograničila na liječenje simptoma bolesti (simptomatsko liječenje). Za uklanjanje bola, upale i usporavanje progresije bolesti upotrebljavaju se:

    nesteroidni protuupalni lijekovi (NSAIL)
    antireumatici polaganog djelovanja
    kortikosteroidi - protiv upala i supresije imuniteta
    imunosupresivi i blokatori faktora tumorske nekroze (TNF)
    biološki lijekovi (biologikali) - koji su dosta uspješni sa malo nuspojava ali su vrlo skupi (10.000 € po terapiji)

O razornim posljedicama ovih lijekova nećemo govoriti ovom prigodom.

B. Prirodni način liječenja reumatoidnog artritisa biljkom GAVEZ

Ovu tešku autoimunu bolest treba napasti sa moćnim gavezom. Rezultati su ohrabrujući. Gospođa A.D. (45 godina) je bolovala 15 godina od RA. Liječena je klasičnim načinom - Medrol (poznati kortiko-steroid) te je na kraju hodala uz pomoć štaka, sa poteškoćama sa šećerom i očima. Pokušala je gavezom iako je bila vrlo skeptična. Kombinirala je kremu i tinkturu od gaveza sa kurkumom. Bolovi su nepovratno nestali, otok se smanjio, mirno je spavala. Poslije 40 dana odbacila je štake.

C. Prirodni način liječenja reumatoidnog artritisa sa preparatom "MAJ-FEN"

"Maj-fen" predstavlja sjajno sredstvo za liječenje reumatoidnog artritisa što potvrđuju brojna istraživanja u svijetu, te je sigurno sada najbolji prirodni preparat na području autoimunih bolesti. Nuspojave nisu zabilježene.

Kako djeluje "Maj-fen"?!

    Maj-fen harmonizira imunološki sustav dovodeći u ravnotežu B-limfocite, T-limfocite i T-supresore. Želimo istaći da preparat aktivira inertne T-supresore (kontrolori imunog odgovora) tako da suzbijaju ili potpuno zaustavljaju proizvodnju antitijela koja bi kasnije napala sinovijalnu membranu zgloba. Također potiču mehanizme provodljivosti staničnih membrana. Povećavaju funkciju timusa, slezene i drugih organa. Povećava se broj leukocita a smanjuje se sedimentacija eritrocita.
    Maj-fen štiti membrane stanica. Membrane stanica su najvažniji faktor u obrani svake stanice. Povećava se aktivnost enzima glutatoin peroksidaze koji nedozvoljava oksidaciju lipida koji su glavni gradidbeni element membrane. Ukoliko bi se dogodila oksidacija lipida (masnoća) u membrani, u stanicu bi prodrla voda, ioni natrija i kalcija, došlo bi do bubrenja stanice i uništavanja organela, promjenila bi se struktura bjelančevina i DNK (mutacija gena). NAvedeni enzim uništava i izbacuje slobodne radikale, obnavljajući hiperokside lipida u sastavu membrane.
    Glutatoin. Maj-fen sadrži povećanu količinu prirodnog glutatoina. Glutatoin je prirodni protein koji štiti baš svaku stanicu, tkiva i organe od toksičnosti slobodnih radikala. To je univerzalni prečistač stanica koji uklanja hidrogen peroksid iz eritrocita, čisti od pesticida, herbicida, soli teških metala (živa, olovo, nikal, kadmij). Glutatoin neutralizira formaldehid , poznati stanični otrov, koji se nalazi u namještaju i parketu. Čisti produkte plijesni, duhanskog dima i špiritusa. Glutatoina ima najviše u jetri i bubrezima sa zadatkom čišćenja istih organa. Glutatoin je odlično sredstvo za obnavljanje krvi (anemija), regulira protuupalne medijatore te spriječava oksidacijski stres.
    Maj fen sadrži povećanu količinu cinka kojeg tijelo lako usvaja. Nastanak reumatoidnog artritisa uzročno je posljedica nedostatka cinka u organizmu ili ga organizam slabije usvaja.

Indikacije za primjenu kod bolesti medikamentne terapije:

    reumatoidni artritis i druge autoimune bolesti
    postporođajni artritis
    periartritis ramena
    hiperostoza
    hepatitis B
    dijabetes 1
    tuberkuloza pluća
    bubrežna insuficijencija
    impotencija
    emfizem pluća
    astma

Prvi rezultati liječenja mogu se očekivati nakon 30 dana.

četvrtak, 16. ožujka 2017.

LJEKOVITO BILJE: Sikavica (Silybum marianum)


Sikavica (Silybum marianum)
bijeli stričak, gospin trn, divlji artičok, magareća salata, ošljebad, ošebalj, šarena badeljka, bodena neža, sjekavica, šareni čkalj, trn svete Marije, zmijina trava



Sikavica je jednogodišnja ili višegodišnja biljka iz porodice glavočika,izbrazdabne stabljike, crvenih do ljubičastih cvijetnih glavica te duguljastih i perasto sastavljenih,bijelo prošaranih zelenih listova sa oštrim završecima.

Ovu biljku često poistovjećuju sa čičkom jer su vrlo slične ali ipak nisu iste biljke.
Naraste i do dva metra visine i jako je bodljikava.

Sikavica raste u poljima,livadama i na pšnjacima,na ivicama šuma i proplancima.
Bere se od maja do septembra a u ljekovite svrhe koristi se cjela biljka skupa sa korjenom.
Listovi se beru u maju,cvjetovi u junu,julu i avgustu a korijen u septembru i u oktobru.


Sikavica je jedna od najboljih biljaka za zaštitu,regeneraciju i detoksikaciju jetre.
Štiti jetru od razarajućeg djelovanja lijekova te ima moć da iz organizma izbaci hemikalije,alkohol, teške metale itd.
Najvažniji je sastojak prirodnih lijekova za liječenje virusnog hepatitisa,masne jetre, trovanja i ciroze jetre.
Aktivni sastojak iz sikavice je silimarin za koji je dokazano da obnavlja jetrene stanice i potiče njihov rast.
Silimarin povećava nivo glutationa koji je najvažniji antioksidans u jetri.
Silimarin aktivno djeluje i spriječava rast i razvoj stanica raka prostate.
Nekada se ova biljka koristila i kao sredstvo za liječenje zmijskog ugriza.
Sjemenke sikavice koristi se za liječenje žutice,žučnog kamenca,protiv krvarenja, bronhitisa i proširenih vena.
Sikavica se pored navedenog koristi i u različitim smjesama za jačanje organizma, probavnih problema i jako je korisna kod problema sa krvotokom.
Migrena,vrtoglavica,nizak krvni pritisak,umor,alergije,hunjavica,urtikarija i astma još su neka od oboljenja kod kojih ova biljka ima efikasno djelovanje.

Sikavica djeluje poput estrogena te potiče proizvodnju mlijeka kod dojilja i potiče redovit ciklus.

Uzima se u raznim oblicima a najčešće u obliku čajeva i u kombinaciji sa drugim ljekovitim biljkama.
Zbog sadržaja silimarina preporučljivo je kod dužih terapija svako dvije sedmice napraviti pauzu jer se dugotrajnim neprekidnim uzimanjem može izazvati nadutost,mučnina ili proliv.
S obzirom da ima estrogeno djelovanje ne preporučuje se ženama sa fibroidnim tumorima, rakom maternice,jajnika i dojke.
Alkoholnu tinkturu sikavice ne bi trebale uzimati osobe sklone uživanju alkohola.

Izvor: http://lijecenje-biljem.blogspot.ba

Šta je vitiligo i kako se liječi

Bele fleke na koži javljaju se na mestima koja su najviše izložena i naročito su primetne tokom letnjeg perioda.Depigmentacija kože kod vitiliga je veoma specifična te privlači brojne poglede i komentare, potrudite se da to nikada ne činite,jer obolelim osobama nikako nije prijatno. Najgore što im možemo prirediti je neprestano zurenje u pomenute bele mrlje,verujte da im je dovoljno što se svakodnevno suočavaju sa tim...

VITILIGO SIMPTOMI
Za vitiligo bolest,glavne simptome smo već naveli u uvodu :depigmentacija kože kroz pojavu belih mrlja nepravilnog oblika.Pored njih nešto ređi simptomi vitiliga su pojava sedih vlasi na obrvama,trepavicama,bradi i kosi na području temena.Nešto ređe oboljenje prati i depigmentacija sluznice u ustima,pa čak i promena boje mrežnjače oka.Po mestima na kojim nastaje razlikujemo vitiligo na licu,zglobovima šaka, kolenima i stopalima i duž cele kože.Sve ove promene su najuočljivije leti,jer zdrava koža tamni pod dejstvom sunčevih zraka, dok vitiligom zahvaćeni delovi ostaju svetli jer su izgubili pigment. Od ovog oboljenja mogu oboleti osobe svih uzrasta, ali se najčešće javlja vitiligo kod dece i mlađih osoba (od desete godine pa na više,retko se javlja posle tridesete).Takođe da ne zaboravimo- depigmentacijom kože mogu biti zahvaćene i genitalije.Najnovije statistike koje su rađene poslednjih par godina u relevantnim institucijama,pokazuju da ovu bolest ima gotovo 2 odsto celokupne populacije,što svakako nije mala brojka.Kožna oboljenja ovog tipa narušavaju izgled pojedinca, što se u velikoj meri odražava na samopouzdanje i psihičko stanje obolelog.Još jednom podvlačimo potrudite se da ne zurite u bele fleke na koži ,kad ih kod nekoga ugledate i učinićete jako puno za te osobe..

BOLEST VITILIGO UZROCI
Postoji više teorija o uzrocima i mehanizmu propadanja pigmentnih ćelija, ali nijedna od njih ne objašnjava u potpunosti ovaj medicinski fenomen i slobodno možemo reći da su oni i dan danas tajna za celokupnu naučnu zajednicu.. Neka istraživanja dokazala su da je vitiligo bolest na samom početku u uskoj vezi sa emocionalnim stresom, opekotinama od sunca, fizičkim traumama i kontaktom sa hemijskim supstancama.Neurogena teorija,sa druge strane naglašava da hemijska supstanca iz nervnih završetaka uništava pigmentne ćelije ili zaustavlja proizvodnju melanina, dok zagovornici teze daje to autoimuna bolest, ističu da jedna vrsta antitela (IgG) razgrađuje melanocite.Veliku ulogu u celoj priči ima i genetika,jer su rađena istraživanja kod više porodica (evropskih,azijskih,latinoameričkih..i dr..) i došlo se do jedinstvenog zaključka da je u onim familijama kod kojih je bolest generacijama prisutna,ona u velikoj meri preneta i na potomke.Drugi ređe upotrebljavan naziv za ovu bolest je leukoderma ili bela koža.Kožna bolest vitiligo je krajnje nepredvidiva,može da nastane u bilo kom periodu godine,nekad se sama od sebe tokom života povlači a nekad progresivno napreduje…

KAKO IZLEČITI VITILIGO
Za lečenje vitiliga koriste se brojni preparati i primenjuju različite metode. Osim kortikosteroida i vitaminskih derivata, najefikasnijom se pokazala terapija svetlom-fototerapija koja podrazumeva primenu fotohemoterapije ili usko pojasnih UVB zraka. Pomaže i primena posebnih fluorescentnih lampi ili uređaja sa optičkim vlaknima koji tretiraju velike površine u kratkom vremenskom intervalu.U pojedinim slučajevima dešava se da spontano dođe do repigmentacije kože, bez ikakve terapije, kada se zahvaljujući ponovnoj aktivnosti melanocita koži vraća normalan izgled.Ovo je dosta retka pojava,ali se ipak u manjem procentu dešava.Dužina terapije ponajviše zavisi od veličine bele mrlje na koži koju planirate da tretirate,sa bilo kojom od pomenutih metoda koju danas primenjuje savremena medicina.U ponudi na tržištu je i velik izbor krema za vitiligo,ali to nikako ne uzimajte samostalno,bez tačnih instrukcija dermatologa.U praksi se pokazalo da lečenje vitiliga u proseku traje od šest do osamnaest meseci i neretko zahteva puno testiranja,sve dok dermatolog ne pronađe preparart koji vašem tipu kože najviše odgovara.

VITILIGO SLIKE

VITILIGO LEČENJE PRIRODNIM PUTEM
Osim zvanične medicine koja nudi celi arsenal različitih,metoda,preparata i tehnika kako vratiti pigment ,fitoterapeuti takođe imaju svoje adute za lečenje vitiliga.To su brojne lekovite kupke,čajevi ,melemi i kreme za vitiligo.Bitno je istaći da su mere samopomoći itekako važne.Kako je vitiligo bolest,koja ne izaziva nikakve bolne tegobe,sem onih psihičke prirode,mnogim devojkama su kozmetičle kreme u boji,kao i one za sunčanje od najveće koristi za maskiranje problema.Ukoliko se bele fleke na koži ne primećuju,kao što je slučaj kod osoba svetlije puti van letnje sezone,tada i nervoze nema kao i manjka samopouzdanja.Na svakom od nas je da donese odluku da li će se podvrgnuti kakvom medicinskom tretmanu (repigmentacija,izjednačavanje nijansi tonova kože i sl..) ili će pomoć potražiti u prirodi.U oba slučaja konsultacija sa dermatologom je neophodna.Evo i nekoliko rešenja za uklanjanje belih mrlja sa kože koje nam predlaže prirodna medicina..

GINKO KAO LEK ZA VITILIGO
Širenje vitiliga može usporiti svakodnevno uzimanje 40 grama ginko bilobe 3 puta dnevno. Jedno istraživanje pokazalo je da ginko biloba podstiče proces repigmentacije kože, ali pre početka terapije svakako se posavetujte sa lekarom jer ova biljka utiče na delovanje nekih lekova,pa može doći i do neželjenih efekata.Farmaceuti su takođe prepoznali njegov potencijal tako da postoji velik broj vitiligo krema koje sadrže upravo ginko.

ULJE OD TUJE ZA LEČENJE VITILIGA
Iseći 50 g vršaka grančica tuje, staviti u teglu i preliti sa 2 dl maslinovog ulja. Promešati, dobro zatvoriti teglu, a zatim ostaviti da stoji dve nedelje na toplom i tamnom mestu, i povremeno je protresti. Potom procediti ulje, sipati u tamnu flašicu i čuvati na tamnom i hladnom mestu.

Delove koje je zahvatila vitiligo bolest mazati tri puta dnevno, a kasnije depigmentisanu kožu ispirati čajem od kamilice.

MELEM ZA VITILIGO OD KANTARIONA
Osam supenih kašika sitno izdrobljenog lista i cvetam kantariona preliti litrom komovice ili šljivovice, sipati u flašu i ostaviti da stoji 20 dana u toploj sobi. Flašu svakodnevno treba promućkati. Melem koristiti za mazanje obolelih mesta.

PRIRODNI LEK ZA VITILIGO
Pomešati dve kašike svežeg soka od šargarepe s kašičicom maslinovog ulja i isto toliko meda. Tri puta dnevno mazati depigmentisane delove kože, a posle 15-20 minuta kožu oprati čajem od rastavića.

DRUGA KOŽNA OBOLJENJA
Bele fleke na koži nisu retka pojava, a uzrokuju ih različiti faktori. Ponekad, mali deo kože biva mehanički iritiran ili zahvaćen ekcemom (zapaljenjem), što dovodi do gubitka pigmenta. Ovo stanje nije bolest vitiligo već je poznato kao bela pitirijaza (pityriasis alba),a često se javlja kod dece koja pate od brojnih alergija, astme ili ekcema. Sitne bele depigmentisane tačkice mogu biti posledica oštećenja kože nastalog usled dugotrajnog i intenzivnog izlaganja suncu, ili površinske gljivične infekcije kože , tzv. tinea versicolor (u slučaju ovog oboljenja, zahvaćena koža može biti i tamnije prebojena, naročito ako se osoba češe pa se stvori otvrdnuće). Međutim, postoje i ozbiljnija oboljenja kao što su psorijaza i vitiligo( o kom je bilo reči), koja takođe uzrokuju pojavu belih mrlja na koži, a ukoliko depigmentacija nastane na više mesta ili se znatno poveća, potrebno je konsultovati dermatologa.

TINEA VERSICOLOR GLJIVIČNA INFEKCIJA KOŽE
Tinea versicolor ili pityriasis versicolor je česta gljivična infekcija kože, čiji naziv potiče od latinske reći “tinea”, što znači crv ili moljac (koža izgleda kao da su je “jeli” moljci). Gljivice ometaju normalnu pigmentaciju, što uzrokuje stvaranje manjih mrlja na gornjim delovima tela grudima i ramenima, vratu i nadlaktici. Ove fleke na koži mogu biti svetlije ili tamnije od okolne kože i u većini slučajeva se javljaju kod mlađih osoba, a usled izloženosti suncu mogu postati izraženije. U lečenju se koriste antigljivične kreme, losioni i šamponi, ali ponekad se povlače čak nekoliko nedelja po završetku terapije. Ova infekcija često se ponavlja, naročito kada je toplo i vlažno vreme, mada njenorazvoju pogoduju i masna koža, hormonalne promene, pad imuniteta, prekomerno znojenje.

Tinea versicolor je slično kao i vitiligo bolest često prisutna kod dece u pubertetu, zbog masne kože i hormonskih promena, a vrlo retko se javlja kasnije nakon šezdesete godine života.

Izvor: Haber.ba

četvrtak, 9. ožujka 2017.

Banana i kamilica leče glavobolju

Isecite bananu na tanke komadiće, stavite na krišku integralnog hleba i polako pojedite, pijući šolju čaja od kamilice




 Shutterstock
 BOLI vas glava, umorni ste, rasejani? Oljuštite jednu bananu, isecite je na tanke komadiće, stavite na krišku integralnog hleba i polako pojedite, pijući istovremeno šolju čaja od kamilice. Zašto ovaj prirodni lek deluje?
 Banana je bogata kalijumom koji pospešuje cirkulaciju krvi i eliminaciju tečnosti i toksina. Osim toga, ukoliko nije prezrela, sadrži priličnu količinu skroba, energetskog integratora koji okrepljuje organizam i daje mu snagu. Vlakna sadržana u hlebu doprinose aktiviranju probavnog sistema čiji rad često biva poremećen zbog loše cirkulacije krvi koja je istovremeno i glavni krivac za pojavu glavobolje. Kamilica deluje smirujuće i sužava krvne sudove koji se usled glavobolje šire.

izvor: http://www.novosti.rs

Napitak koji umiruje i leči

Odaberite vrstu čaja koja vam najviše odgovara. Ako ga ujutro popijete umesto kafe, bićete mirniji i koncentrisaniji
 ČAJ je osvežavajuće piće koje ima lekovita svojstva i u svetu se pije neuporedivo više nego kafa. Ne samo što dobro utiče na opšte stanje organizma, već čajevi sprečavaju pojavu mnogih bolesti. Da bi se pravilno iskoristila sva blagotvorna dejstva pojedinih vrsta čajeva, potrebno je znati kako se pripremaju i kada koriste.
 - Čajevi su korisniji od vode - kaže Milica Kosorić, vlasnica beogradske čajdžinice "D te". - Čajevi hidriraju poput vode, ali sadrže i dodatni bonus - antioksidanse. Ljudi koji ujutru popiju čaj umesto kafe smireniji su i čitavog dana koncentrisaniji. Tačnije, ne postoji doba dana koje nije dobro za čaj, kao što je to slučaj sa kafom.

UJUTRO
U ranim jutarnjim časovima treba piti čaj koji ima što više tanina. Recimo, takva je biljka maite, koja je prirodni energent i odlična je zamena za kafu. Tain je dobar, jer ne utiče na srce brzo kao kafa i ne stvara kratkotrajan adrenalinski efekat. Čaj duže utiče na nervni sistem i opušta ljude, pa ih ne čini nervoznim. Dakle, ko ujutru pije čaj umesto kafe, biće miran i koncentrisan.
Dobro je popiti i zeleni, blaži crni ili beli čaj (recimo, ulong). Zeleni čaj ubrzava metabolizam, a smanjuje i rizik od osteoporoze i, pritom, pomaže u skidanju viška kilograma. Crni čajevi sadrže hemijske komponente koje usporavaju formiranje plaka u ustima, pa onemogućavaju stvaranje bakterija i neprijatan zadah i paradontopatiju. Beli čajevi nastaju od mladice, najfinijih pupoljaka biljke čajevac, koji se beru samo tri dana u godini, što opravdava cenu.

POSLE RUČKA
Treba birati čaj koji pospešuje rad digestivnog trakta. Takav je ulong ili puerh (unapređeni crni čaj), jer pozitivno utiču na varenje i tope masne naslage, a odlični su za trigliceride. Preporučuje se i čaj od jasmina.
TOKOM DANA
Čitavog dana mogu da se piju voćni čajevi, pogotovo u sezoni prehlada i gripa. Naročito su popularni čajevi koji su praktično sušeno seckano voće, koje se preliva vrelom vodom. Od naših, domaćih čajeva, dobro je piti kamilicu, nanu i rtanjski čaj.
POPODNE
Englezi imaju dobru naviku da piju "čaj u pet", što je blagorodno za organizam. To je najbolji način da se održi vitka linija. Preporuka je "erl grej" čaj uz kombinaciju sa malom užinom. Odličan izbor je i ruski čaj "karavan" (tri različita crna čaja). Crni čaj može da se pije uz malo mleka, kašičicu šećera ili nekoliko kapi limuna.
UVEČE
Za veče treba birati čajeve koj umiruju, a takav je, recimo, rojbuš (crveni žbun) koji je sličan zelenom, jer oba smiruju i nazivaju se "čajevi za mozak". Rojbuš zovu i majčino čudo, jer se daje bebama koje imaju grčeve. Ovo je odličan izbor jer nema kofeina, a pije se topao ili hladan.
UZ KOLAČE
Japanski čaj mača savršeno ide uz kolače. Ovaj čaj je gorak, a zeleni prah se meša sa vodom na poseban način (japanska ceremonija čaja traje i po dva časa) dok se ne napravi homogena masa. Odličan je za dijabetičare.

izvor: http://www.novosti.rs

Vranilova trava ili divlji origano: "Radost planina" donosi zdravlje

Podstiče lučenje žuči, znojenje, iskašljavanje, leči grip, groznicu, stomačne tegobe. Efikasno može da eliminiše ešerihiju koli, kandidu, razne viruse i parazite

Dugovečna žbunasta zeljasta biljka vranilova trava (Origanum vulgare) ili divlji origano izuzetno je popularna u italijanskoj i grčkoj kuhinji. Na grčkom njeno ime znači "radost planina" jer pleni karakterističnim aromatičnim, blago gorkim ukusom listova. Snaga arome varira, ako je dobrog kvaliteta ukus je toliko snažan, da gotovo jezik utrne.

Vranilova trava je u narodu vrlo cenjena zbog nutritivnih, antioksidantnih i drugih blagotvornih svojstava. Iako je tipično mediteranska biljka, u Srbiji je vrlo rasprostranjena. Najčešće uspeva na sušnim obroncima i livadama, šumskim padinama, šikarama.
Cveta od kraja juna do oktobra, zavisno od nadmorske visine staništa, a cvetovi su purpurne cvasti na vrhu stabljike, prijatnog mirisa i privlačnog izgleda. Divlji origano je po sastavu i delovanju sličan majčinoj dušici, pa na istovetan način može i da se upotrebi. Lekoviti delovi su vrhovi grančica u cvetu, koji se suše i koriste kao lek i začin.
Sadrži veće količine izuzetno važnih esencijalnih ulja kao što je karvakrol, timol, limonen, pinen, ocimen i kariofilen. Biljka je bogata i polifenolnim flavonoidima, antioksidansima, vitaminom A, karotenom, luteinom, zea-ksantinom i kriptoksantinom. Zovu je čudesnom i zbog obilja minerala: kalijuma, kalcijuma, mangana, bakra, gvožđa i magnezijuma.
Kalijum je izuzetno značajan sastojak ćelija i telesnih tečnosti, reguliše rad srca i krvnog pritiska. Mangan i bakar su u organizmu zaduženi za antioksidantne enzime, dok gvožđe pomaže u sprečavanju anemije. Magnezijum i kalcijum su važni za zdravlje kostiju.

Lišće i cvetovi divljeg origana imaju antiseptičko dejstvo, a pomažu i protiv grčeva i nadimanja jer sprečavaju pritisak dijafragme na pluća. Biljka je i holagog jer podstiče lučenje žuči, znojenje, iskašljavanje. Esencija biljke kada se uzima oralno, leči prehladu, grip, groznicu, stomačne tegobe, bolne menstruacije.
Sastojak timol poseduje antibakterijska i antigljivična svojstva. Etarsko ulje vranilovke sadrži čak 50 odsto timola, zbog čega je izuzetno moćan, prirodni lek protiv bakterija. Bogata je riznica vitamina C, koji organizmu pomaže da razvije otpornost prema infekcijama, a podstiče i izbacivanje štetnih slobodnih radikala. BLAGOTVORNI ČAJ
Osim za lečenje različitih bolesti, čaj se koristi i za jačanje organizma. Istraživanja su potvrdila da efikasno može da eliminiše ešerihiju koli, kandidu, ali i razne viruse i parazite koji ugrožavaju zdravlje. Izuzetno je delotvoran kod respiratornih infekcija, bronhitisa i astme, upale crevne sluzokože.
Zbog prijatnog ukusa se pije i radi uživanja, bez posebnog zdravstvenog povoda. Spolja se koristi za lečenje upalnih i drugih procesa na koži, kao što je ekcem, osip, bradavice, psorijaza...
Priprema se tako što se supena kašika osušenih grančica divljeg origana prelije sa 250 ml ključale vode, poklopi i ostavi da odstoji 30 minuta. Potom se procedi i pije tri puta dnevno pre jela, po mogućstvu nezaslađen.

izvor: http://www.novosti.rs

Najbolja preventiva i prirodni lek!!! Jabuka!!!

Najbolja preventiva i prirodni lek

JabukaJabuka je jedna od najrasprostranjenijih a mnogi ce reci i najzdravijih biljaka na svetu. Zbog svoje niske energetske vrednosti pogodna je i za dijetalnu ishranu. Bogata je vitaminima, mineralima i mnogim drugim korisnim materijama kao sto su: belancevine, biljna vlakna, biljne masti, vitamini (A, B, C), gvožđe, etericna ulja, kalijum, kalcijum, karotin, magnezijum, natrijum, oligo elementi, organske kiseline, pektin, proteini, sumpor, fluor, fosfor, hlor, celuloza, ugljeni hidrati, secer (fruktoza i glukoza).

Najbolje je jesti svežu jabuku jer je najbogatija korisnim sastojcima mada i prerađena ima lekovitih i vrednih materija. Sveža jabuka je dobar antioksidans i preventivno deluje protiv bakterija i virusa. Blagotvorno dejstvo ove biljke poznato je vekovima širom sveta. Ona nam može pomoći u lečenju mnogih bolesti i tegoba a to su: avitaminoza, alergija, angina pektoris, arteroskleroza, problemi sa varenjem, bolesti želuca, zuba, grla, ždrela, prehlada, grip, kašalj, bronhitis, infektivna oboljenja, poremecaj krvnog pritiska, infarkt, nadutost, zatvor, otežano mokrenje, osteoporoza, povišen nivo holesterola, tromboza, problemi sa cirkulacijom, krvnim sudovima, umor, mamurluk, nervoza, gubitak volje, koncentracije i apetita, gojaznost, manjak imuniteta, neke vrste raka...
Jabuka posebno blagotvorno deluje na bubrege, jetru, žuc, stomak, creva, krvne sudove i imunosistem.
A sada o tome sta sve leci jabukovo sirce. Jabukovo sirce leci artritis, osteoporozu, srcane bolesti, bolesti krvnih sudova, povisen holesterol u krvi, bolove u grlu, proširene vene, probleme sa varenjem, zadah iz usta, bradavice, akne, svrab, gojaznost.
U nasem narodu postoji verovanje da je jabuka najbolji prirodni lek. Zbog svega ovoga ne smemo zaboraviti staru poslovicu da "jedna jabuka dnevno isteruje bolest iz kuce".

izvor: http://www.priroda-leci-sve.com

Majcina dušica ili timijan

U nekim krajevima nazivaju je i dušica, materina dušica, divlji bosiljak, poponac, poljski timijan, timijan, vrtni timijan, vrisak. Majcina dušica ili timijan je biljka koja leci sve ženske bolesti. Ona podstice izlucivanje mokrace i menstruacije, ubrzava spontani pobacaj i normalan porođaj. Pomaže kod grceva u želucu i materici i kod menstrualnih bolova. Majcina dušica je jak antiseptik koji deluje na unutrašnje organe, organe za disanje i urogenitalne organe. Biljka daje snagu koja stimuliše psihicke i fizicke funkcije, a deluje kod oboljenja kao što su:
- razne neuroze (kupke od majcine dušice jacaju živce i mišice).
- protiv alkoholizma i depresije - za njih je majcina dušica pravi lijek. Posebno se preporucuje u lecenju alkoholizma jer posle uzimanja caja dolazi do nelagode u stomaku, mucnine, povracanja, a osoba koja pije gubi volju za daljnjim uživanjem alkohola.
- slabost i seksualne smetnje jer pojacava seksualne funkcije.
- plucna oboljenja - astma, bronhitis, emfizem, tuberkuloza. Uzima se caj ili sirup od majcine dušice jer rastvara sluz koji olakšava iskašljavanje, kao antiseptik koji umiruje jak kašalj i sprecava širenje infekcije.
- ženske bolesti - podstice i regulise menstruaciju, ima antisepticko dejstvo protiv infekcije materice, blagotvorno deluje kod lečenja svih ženskih bolesti.
- Majcinu dušicu preporucuju za lecenje migrene, bolesti besike, bubrega, želuca, malokrvnosti, kod prekomernog stvaranja žuci, angine, reume, difterije, padavice, nesanice, nesvestice.
  Majcina dusica
Ulje od timijana (majcine dusice) upotrebljava se kod paralize, moždanog udara, multiple skleroze, atrofije mišica, reume i uganuca.
Etericno ulje majcine dušice sadrži najviše cimola koji je u velikim dozama otrovan. Koristi se kod nadutosti i smetnji kod varenja i za popravljanje cirkulacije.
Majcina dušica prirodni je afrodizijak, antiseptik, antioksidant, antispazmatik, antiretik, adstrigent, antitusik, antihelmetik, digestiv, diuretik, dijaforetik, deodorant, emenagog, ekspektorant, karminativ, mikotik, sedativ, tonik.
Koristi se i kao zacin a poznata je kao biljka sa magicnom snagom.
Egipcani su majcinu dusicu koristili za pranje mrtvaca i balzamovanje.


izvor: http://www.priroda-leci-sve.com

Sveti bosiljak (latinski naziv Octimum sanctum)

Sveti bosiljak (latinski naziv Octimum sanctum), u mnogim zemljama sveta cenjen kao zaista sveta biljka cesto prisutna u mnogim verskim obredima, osim toga sto je krunisan divnim mirisom karakterisu ga i mnoga lekovita svojstva.
Da sveti bosiljak s pravom nosi naziv i "kralj biljaka" govori i cinjenica da mu se Hindusi narocito klanjaju kao biljci sa ogromnim svetim i lekovitim mocima. Iz tog razloga ga upotrebljavaju iskljucivo za lecenje bolesti i u znak postovanja ne koriste ga u redovnoj ishrani. Za ishranu kao zacin upotrebljavaju samo obican bosiljak (Ocimum basilicum).
Naredni redovi odnose se na lekovita svojstva svetog bosiljka.
BosiljakAko se ponovo vratimo u proslost zakljucak je da su mnogi drevni narodi smatrali da sveti bosiljak pozitivno utice kako na telo tako i na duh.
Savremena ispitivanja potvrdjuju da sveti bosiljak svakako blagotvorno deluje na ljudsku psihu jer ima umirujuce dejstvo pa se preporucuje kao prirodni lek protiv stresa i napetosti nastale usled svakodnevnih briga i pritisaka. Posebno je koristan osobama cija profesija iziskuje velike intelektualne napore jer doprinosi i boljem pamcenju.
Bosiljak zatim suzbija simptome prehlade kao sto su kasalj i bolovi u grlu. Otvara apetit i umanjuje nadimanje stomaka. Preporucuje se protiv crevnih upala i upala mokracnih kanala. Narodna medicina preporucuje upotrebu svetog bosiljka dojiljama za bolje lucenje mleka.
Caj od bosiljka - osim sto doprinosi boljem opstem stanju organizma ublazava simptome glavobolje, nesanicu i mucninu. Umiruje kasalj, upalu zaluca, creva, besike i bubrega. Nekada se upotrebljavao i za lecenje tuberkoloze.
Etericno ulje svetog bosiljka - deluje antibakterijski, dobar je antioksidant a cesto se upotrebljava i kao prirodno sredstvo protiv nadimanja.
Sok od bosiljka - Sok od svezih listova bosiljka koristi se za ispiranje usta i grla kao i protiv koznih oboljenja i uboda insekata. Za lecenje raznih upala u usnoj supljini potrebno je nekoliko puta dnevno zvakati nekoliko listova bosiljka, sto ce ujedno otkloniti i los zadah iz usta.
Na samom kraju, u korist price o tome koliko je ova biljka zaista dobra govori i narodna izreka koja glasi: "Dusa dobrih ljudi mirise na bosiljak".



izvor: http://www.priroda-leci-sve.com

Aloe vera najlekovitija biljka

Aloe vera najlekovitija biljka

Biljka koja se sirom sveta koristi za lecenje mnogih ozbiljnih bolesti pa cak i raka. Uporedo sa tim savremena industrija za proizvodnju kozmetike se bez nje vise ne bi mogla ni zamisliti.
Aloe veraLekovita biljka Aloe vera potice iz Severne Afrike, izgledom podseca na kaktus i u sebi sadrzi dosta vode. Bogata je vitaminima i mineralima, pogotovo vitaminom C, E i cinkom. Ona ima antibakterijsko delovanje pa zbog toga uspesno sprecava sve vrste infekcija.
Ova biljka u Rusiji je poznata kao "eliksir mladosti" dok su je stari Egipcani nazivali "biljkom besmrtnosti" a u nekim krajevima zovu je jos i "kraljicom lekovitih biljaka". Po svojim izuzetnim lekovitim mocima bila je dobro poznata i koriscena i u kineskoj tradicionalnoj medicini. Aloe vera (aloja) se bez sumnje smatra za najlekovitiju biljku na planeti. Ona je nadaleko poznata po tome da ima veliki uticaj na zdravlje a u isto vreme veoma je korisna u kozmetickoj industriji. Na njoj su sprovedena mnoga naucna istrazivanja ali do sada jos uvek nisu u potpunosti objasnjena cuda koja leže unutar ove biljke i na koji nacin se uz njenu pomoc postize izlecenje nekih od najtežih bolesti poput raka i AIDS-a. Postoji i verovanje da je Aloe Vera jedna od Kleopatrinih tajni za negu koze.
Aloe Vera kao lek masovno je pocela da se koristi u Americi na prvom mestu kao laksativ, a kasnije su otkrivena njena lekovita svojstva za lecenje opekotina, posekotina, uboda, posledica zracenja, za negu koze lica i tela i drugih dermatoloskih problema.



Lekovita svojstva Aloe vera biljke poznata su od davnina. Zbog njene velike sposobnosti ublazavanja bola i regeneracije koze, aloe vera masovno je koriscena za lecenje zrtava atomske bombe bacene na Hirosimu i Nagasaki.
Aloe vera se danas primenjuje za lecenje mnogih bolesti pocevsi od najbezazlenijih alergija i kožnih infekcija, pa sve do najozbiljnijih bolesti kao sto su astma, bronhitis, dijabetes, rak (pogotovo rak koze), sida i tome slicno. Uz pomoc ove biljke uspesno se leci i anemija, hepatitis, visak holesterola u krvi, nesanica, depresija kao i posledice hemoterapije i radioterapije.
Ova veoma lekovita biljka postala je nezamenljiv sastojak u farmaceutskoj i kozmetickoj industriji posebno za proizvodnju krema za lice i losiona za negu tela. Tako je aloe vera mast zaista odlicna za lecenje akni a zbog svojih karakteristika cesto se nalazi u sastavu dezodoransa. Aloe vera losioni i gelovi se upotrebljavaju kao zaštita protiv sunca i lek protiv opekotina izazvanih preteranom izlaganju suncevoj svetlosti. Razne kreme na bazi aloe vere daju kozi vlaznost i mekocu.
Ne treba zanemariti cinjenicu da je ova biljka ujedno i izuzetno hranljiva. U kombinaciji sa raznim vocem aloe vera je odlican okrepljujuci prirodni napitak bogat mineralima i vitaminima.
Danas se za lecenje raznih bolesti najvise koristi aloe vera gel.

Aloe vera gel

Gel Aloe vera dobija se iz unutrasnjosti lista biljke a ustanovljeno je da sadrzi cak 250 lekovitih sastojaka. Moze se piti ili koristiti za spoljnu upotrebu a pomaze u lecenju poremecaja metabolizma, upalnih procesa, protiv virusa, bakterija, gljivica, za jacanje imuniteta. Aloe vera gel takodje podstice rad unutrasnjih organa: jetre, srca, bubrega, zuci. Regulise rad nervnog sistema i pomaze kod odvikavanja od alkohola i pusenja. Kao sredstvo za lokalnu upotrebu koristan je za lecenje svih koznih oboljenja, bolova u zglobovima, konjunktivitisa, mrena, za negu usta i zuba, protiv akni i peruti i jos mnogo toga



izvor: http://www.priroda-leci-sve.com

Djumbirova voda za zdravlje i mršavljenje

Djumbirova voda za zdravlje i mršavljenje

Đumbirova voda spada u poznato sredstvo za mršavljenje. Koristi se od davnina, a  posebno je zastupljena kod ženske populacije koje se bore sa viškom kilograma. Razlog zbog čega je ovaj napitak toliko popularan je to što ima brojna lekovita svojstva. Koristi se već stotinama godina, pogotovo u alternativnoj medicini. 

Radi se o veoma snažnom antioksidantu koji poboljšava metabolizam. Voda iz Ayurvede koristi se kao način detoksikacije kod ljudi svih uzrasta. Đumbir je biljka koja potiče iz Azije, a u ostatku članka videćete koja su to njegova povoljna svojstva i kako možete napraviti fenomenalni napitak za mršavljenje.

đumbirova voda za detoksikaciju

Đumbirova voda ima izvanredna lekovita svojstva


Glavne prednosti ove vode su: jaka antiupalna i antioksdantivna dejstva, ali pomaže i pri olakšanju tegoba ljudima koji su oboleli od raka. Koristi se i za sprečavanje mučnina, povraćanja, ojačava imunitet, poboljšava varenje, omogućava ubrzanje metaboličkih procesa. Takođe đumbirova voda pomaže i ukoliko imate problema sa apetitom, odnosno gubitak istog.

Zbog svega toga postalo je popularno da se uz određene dodatke koristi kao detox voda. Ukoliko pijete ovaj napitak imaćete dobre šanse da smanjite upalu ali i stanja poput oticanja zglobova. Pomaže i kod bolova koji su povezani sa određenim stanjima poput osteoartritisa ili reumatizma. Ovo podržavaju i naučne studije koje dokazuju ono što se zna već hiljadama godina.
Navedeni začin potiče iz Indije. Gaji se na Jamajci u Indiji, Indoneziji itd. Najbitniji njegov deo je sam koren. U njemu se nalaze supstance koje ovu biljku čine tako popularnom.
Pošto spada u izvor antioksidanata, đumbirova voda u sebi sadrži jake supstance koje štite organizam. Njihova uloga je zaštita tela od slobodnih radikala koji spadaju u nestabilne molekule. Ujedno oni imaju sposobnost i da oštećuju zdrave ćelije. Antioksidante sadrži i svež đumbir kao i onaj u sušenom obliku.
Kao što je ranije spomenuto, đumbirova voda može biti veoma efikasna i u prevenciji odredjenih bolesti poput raka. Za ovo su odgovorne razne supstance koje se nalaze u njemu, izmedju ostalog i antioksidanti. Oni su značajni jer istraživanja pokazuju kako ubijaju i smanjuju širenje supstanci u organizmu koje ga uzrokuju. Ipak ovo važi samo za odredjene vrste raka.


Kako se pravi voda od djumbira?

Postoji više načina  kako napraviti đumbirovu vodu, a mi ćemo vam predstaviiti neke od njih. Bez obzira na način pripreme, svi ovi načini korišćenja đumbirovog korena za mršavljenje imaju pozitivan uticaj na ljudski organizam i zdravlje.
Ne odgovaraju svima isti načini pripreme đumbirove vode. Zbog toga postoje brojni recepti koji omogućavaju ljudima da uživaju u ovoj biljci.. Nekim ljudima jednostavno ne prija korišćenje đumbira.  Zato je dodatak voća često veoma dobar način ublažavanja ukusa. 

Na taj način zadržavaju se pozitivni efekti, a osoba opet dobija osvežavajuće piće. Pored toga može se i dodavati u jogurt i na taj način dobiti lep jutarnji obrok ili smoothie. Pročitajte navedene recepte i odlučite se koji je najbolji za vas.
Đumbir i limun za mršavljenje

Već smo naveli kako đumbirova voda ubrzava metabolizam. Ukoliko koristite ovaj način pravljenja detox vode vaš organizam će izbacivati štetne supstance iz tela tokom celog dana. Čak i dok budete jeli. 

Dodatak biljaka poput limuna poboljšaće sam proces detoksikacije, na taj način voda od đumbira postaje efikasnija. Pošto ove biljke posediju diuretska svojstva korišćenjem ovog recepta vaš organizam će se još brže osloboditi neželjenih toksina.
Potrebno:


Pola limuna,
Čaša vode,
½ korena đumbira.
Način pripreme: U čašu vode dodajte sveže iscedjen sok ½ limuna i u nju izrendajte 1/2 đumbirovog korena. Ovako spremljena đumbirova voda sa limunom ima još bolji ukus.

Čaj od djumbira kako napraviti 

Na ovaj način možete napraviti delotvoran čajni napitak koji će smanjiti vaše salo i poboljšati imunitet. Uverite se u ono što žene širom sveta odavno znaju.
Recept:

Domaći čaj (kopriva, menta i pelin),
Đumbir,
Prokuvana voda.
Način pripreme: Pravi se tako što u ključalu vodu dodate čaj i izrendan koren đumbira. 1 litar ove tečnosti trebate piti tokom celog dana, s tim što treba biti uporan. Prve rezultate možete očekivati već nakon mesec dana.
Voda od đumbira recept broj dva 
Još jedan način pripreme je i prokuvati malo djumbira zajedno sa vodom i sokom od limuna. Napomena: Koristite malu količinu korena ove biljke jer je veoma ljut.

Sok za pročišćavanje i detoksikaciju
Kao metod pročišćavanja možete koristiti i sok koji je pravljen po ovom receptu.
Recept:

200-300 gr đumbira,
1 jabuka,
1 narandža,
1 koren šargarepe.
Način pripreme: Sastojke staviti u blender ili sokovnik i umutiti.
Ove napitke možete piti tokom celog dana u manjim količinama. Kao i sa svime ostalim ne treba preterivati da ne bi izazvalo kontraefekat. Na prve rezultate morate čekati minimum mesec dana zbog čega se savetuje upornost. Pored navedenog sa njim možete praviti i brojne smutije.
Sada kada znate koliko dugo se pije đumbirova voda, ne preostaje vam ništa drugo već ovaj moćni napitak redovno koristiti. 

Iskustva korisnika sa napitkom od đumbira

Prenosimo nekoliko komentara sa najpopularnijih domaćih portala:
„Koristim ga tako što izblendam razno voće i dodam i malo njega. Tada sok ima miris narandže, samo je malo ljući.“
„Ukoliko se pomeša sa raznim voćem ili biljkama ima mnogo bolji ukus nego kada se koristi samostalno. Moja drugarica je probala prvo piti  đumbirovu vodu bez raznih dodataka, ali se ipak na kraju odlučila i za dodataka limuna. Kaže da je dosta pitkije i da joj je ispijanje ovog napitka sada prešlo u svakodnevnu rutinu.“
„Zaista pomaže đumbirova voda prilikom smanjenja obima stomaka, mada ipak treba paziti šta se jede. Ja sam pokušala prvo samo sa pijenje vode. Ipak sam najbolje efekte imala onda kada sam i pazila na ishranu.“
„Treba veremena kako bi se došlo do prvih rezultata. Probala sam razne dijete i na kraju sam odlučila pokušati  i sa detox vodom od đumbira.  Postigla sam dobre rezultate ali sam morala biti uporna. „
„Ukoliko se izbaci šećer i koristi đumbirova voda za mršavljenje svaki dan delovanje je zagarantovano. Samo treba biti uporan. Godinama sam imala problem sa viškom kilograma i probala sam razne metode. Tek kada sam počela sa prirodnim načinima detoksikacije videla sam neki pomak. Potrebno je veliko strpljenje.“
„Nekada me mrzi spremati ovaj napitak ali se onda setim koje su blagodeti đumbirove vode. Kao bivša buca jako često sam tražila na netu razne metode mršavljenja, detoksikacije itd. Sada sam svela kilažu na zadovoljavajući nivo i samo je održavam, a čaj za detoksikaciju od djumbira pijem svaki dan.“

Šta još trebate znati o đumbirovoj vodi 

Đumbirova voda se slobodno može se davati i nešto starijoj deci. Međutim za određene grupe potrebno je konsultovati se sa lekarom: mališani mlađi od 10 godina, trudnice, stariji ljudi.
Žene u drugom stanju mogu koristiti  ovu vodu protiv mučnin, ali je potrebno da se prvo konsultuju sa stručnim licem.
Treba paziti u kojoj meri se dodaje đumbirov koren zbog ljućeg ukusa koji ne odgovara svima. Takođe se ne treba nalivati jer to neće ubrzati dejstvo napitka. Ukoliko sumnjate na alergije razmislite o korišćenju ovog napitka.

Ukoliko ste trudni izbegnite ovaj metod detoksikacije  tj. uopšteno đumbirovu vodu. Naročito ukoliko imate problema sa želudcem ili varenjem.
Sada kada ste saznali na koje sve načine se koristi đumbirova voda za mršavljenje, nadamo se da neće izostati željeni rezultati i kod vas.
 
Izvor: http://prirodnolecenjebiljem.blogspot.ba

Problemi sa snom? posle ovoga spavat ce te kao beba!!


Insomnija (nesanica) je poremećaj sna. Osobe koje pate od insomnije se često bude i ne mogu ponovo da zaspe ili ne mogu da zaspe uopšte. Najčešće se žale da ne mogu da sklope kapke duže od par minuta ili se prevrću u krevetu i bude. Insomnija dovodi do poremećaja dnevnog ciklusa, tako da insomanici zamene dan i noć (ukoliko su uopšte sposobni da zaspe). Insomnija dovodi do velike psihičke i fizičke iscrpljenosti i drastično smanjuje koncentraciju. Ukoliko se insomnija nastavi više noći, ona može da postane hronična i dovede do trajnog gubitka sna, što može imati teške posledice. Insomnija može biti posledica stresa, indikacija na lekove, emotivne rastrojenosti, nekog psihičkog ili fizičkog oboljenja, alergije ili loše navike spavanja. Insomnija je jedan od glavnih simptoma manija kod osoba koje pate od bipolarnog poremećaja, i može biti simptom hiperaktivnosti tiroidne žlezde, depresije, i raznih drugih fizičkih neprijatnosti sa stimulativnim efektima.

Osobe koje pate od insomnije bi trebalo da izbegavaju kofein u bilo kom obliku. Kofein je čest uzročnik insomnije, uključujući insomniju primećenu kod radnika noćnih smena. Kofein se nalazi u kafi, čaju, kakau, orahu (ovo obuhvata sva pića); takođe je nađen u energetskim napicima kao što su red bul i guarana, zatim u čokoladi i različitim slatkišima. Umesto napitaka koje sadrže kofein, piti herbalne čajeve ili običnu vodu.

Prostor za spavanje bi trebao da bude ugodan za spavanje. Dok su neke osobe osetljive na svetlost, neke su osetljive na buku. Spavaća soba bi trebalo da bude mračna i tiha tokom noći. Ne koristiti spavaću sobu za druge aktivnosti osim spavanja. Takođe, održavati regularan raspored odlazaka na spavanje i buđenja. Izbegavati spavanje tokom dana.

Ponekad je nesanica simptom emotivnih problema sa kojima osoba izbegava suočavanje. Nezadovoljstvo načinom života ili izbegavanje suočavanja sa problemima takođe mogu dovesti do nesanice. Pacijenti koji boluju od kliničke depresije, mogu patiti i od insomnije.

Neobjašnjive alergije, kao što su mlečne alergije, mogu doprineti poremećaju sna. Ako je budilnik navijen za buđenje na određeni sat, obavezno izbegavati gledanje u sat tokom noći i ako je potrebno prekriti ga. Na taj način se sprečava računanje u glavi koliko je sna izgubljeno i koliko malo sna će biti postignuto pre nego što budilnik zazvoni. Prihvatanjem činjenice da količinu sna možemo utvrditi samo nakon buđenja, a ne kada pokušavamo da zaspimo, takođe može biti korisno.

Lečenje:

Ne sme se prekasno večerati. Tri sata pre spavanja ne treba uzeti nikakvu hranu. Za večeru je najbolje sveži kravlji sir, jogurt, koja jabuka. Suprotno tome, ujutro treba obilno jesti.


Prostorija u kojoj spavamo ne sme biti pretopla i mora biti prozračna. Najbolje je spavati kod otvorenog prozora, ali tako da prozor ne bude u blizini kreveta. (U tom slučaju mogu biti otvorena vrata susedne sobe.) 

Dobro je neposredno pre spavanja oprati se hladnom vodom. Još je bolje kratko vreme močiti noge u prohladnoj vodi. Ako se pere celo telo, stavi se u vodu sirće.

Protiv nesanice žvaću se plodovi anisa. 

Sat-dva pre spavanja dobro je prošetati se na čistom svežem vazduhu i duboko udisati. 

Uzeti lipovog cveta, divljeg bosiljka - po 2 kašike; hajdučke trave - 3 kašike, divljeg šimšira (list) - jednu kašiku. Sve dobro promešati. Od gornje mešavine jednu kašiku preliti sa 3 decilitra ključale vode. Ostaviti da stoji 10-15 minuta, ocediti, pravim medom zasladiti i piti triput dnevno pre jela i jednu šolju pre spavanja. 

U litru prirodnog vina staviti 100 g maka da stoji 10 dana. Svaki dan jedanput treba bocu protresti. Od tog vina pije se pre spavanja po 1-2 čašice.

Jedna kašika usitnjenog kopra prelije se sa 200 g ključale vode i pije toplo pre spavanja. 

Pomešati po 20 g nane, matičnjaka, trave ive, nevena i valerijane. Od toga uzeti 3 kašike, preliti sa pola litre vrele vode, ostaviti pokriveno 2 sata, odliti i piti ujutro i uveče po jednu šolju. 

Iseckati 5 g valerijane i staviti u 2 decilitra hladne vode, ostaviti 12 sati, zatim procediti. Pije se pre spavanja. 

Uzeti jednu kašiku kopra (zdrobljeno seme) i preliti sa 2 decilitra vrele vode, ostaviti 15-20 minuta da stoji, zatim piti 3-4 puta na dan po 2 kašike.

Uzeti 30 g valerijane, 40 g hmelja i po 15 g nane i matičnjaka. Od ovoga uzeti 1 kašiku, preliti sa 2 decilitra vrele vode, poklopiti i ostaviti 2 sata, ocediti, medom zasladiti i pre spavanja popiti 1 šolju. 

Glogovom cvetu dodati malo lipe, majorana i 3 listića salate. To preliti sa 5 decilitara vrele vode, ostaviti, procediti i piti po 4 šolje na dan. 

Uzeti 2 g latica poljskog maka, 10 g salate i pregršt cvjetića gloga, sve to prokuvati u litri vode. Piti po 2 šolje pre spavanja. 

Čista platnena vrećica se napuni lipovim lišćem s nešto cveta. Vrećica se zaveže i uroni u vodu. U toj se vodi kupa 15-20 minuta. S vrećicom se masira lice i celo telo. Lice i krevet u kojem spavamo treba poprskati mirisom lavandule. 

U četvrt litre vode i toliko belog vina uspe se 100-200 g soka od ženske bokvice i kuva 4-6 minuta. Čisti pluća, jetru i bubrege. Ujedno je dobro sredstvo protiv astme. 

30% valerijane, 40% hmelja i 15% metvice i matičnjaka. Sve se pomeša i prelije sa pola litre vrele vode i pije se pre spavanja.  

 izvor: http://www.travarisrbije.com

Gojazni ste? To nije problem više!!!


GOJAZNOST. Gojaznim se naziva covek cija težina prelazi normalnu težinu za 15 %. Normalna težina se izracunava na razne nacine. Jedna od formula polazi od visine tela: visina (u centimetrima) minus 100 minus 10% daje telesnu težinu u kilogramima. 
Gojaznost se u zavisnosti od uzroka deli u razne kategorije. Uglavnom razlikujemo gojaznost nastalu usled prekomerne ishrane i gojaznost ciji uzroci leže u konstituciji ili su nasledeni. Ova poslednja vrsta gojaznosti cesto je povezana sa zadržavanjem vode u telu. 
Gojaznost koja najcešce kod muškaraca nastaje usled prekomerne ishrane može se suzbiti ogranicavanjem kolicine hrane i obuzdavanjem apetita. Gojaznost, ciji su uzroci psihicke prirode, javlja se cešce kod žena i otklanja se mnogo teže. Biljke na razne nacine mogu suzbijati gojaznost. 
Ovde se navode prema glavnim osobinama i glavnom dejstvu. Neke biljke imaju raznoliko dejstvo. Pri tome su najvažniji upornost i strpljenje. 

Lečenje - recepti: 

Saveti:

  • za smanjeno uzimanje hrane: plavi patlidžan
  • za obuzdavanje apetita: lekoviti odoljen
  • za niskokaloricnu dijetu: celer, trešnje ili višnje, motovilka, jabuke, grožde
  • za stimulisanje razmene materija i lucenje unutrašnjih žlezda: slatki mehuroviti okrek, leskovina, obicni bracic
  • za opuštanje grča i umirenje: obični virak, beli glog
  • za bolje lucenje žuci: artičoka, maslacak
  • za procišcavanje krvi: bela breza, limun, obicna dimnjača, crvena ribizla, obicni tetrljan
  • za mokrenje: obicni petrovac, crna ribizla, višnja, divlja mirodija, jasen, kukuruz, trešnja, maslina, jabuka, paškanat
  • za čišcenje: pasjakovina, obicno irsko seno, divlji slez, beli luk
  • za jačanje vena: divlji kesten, leskovina, crvena vinova loza
  • kod stroge dijete za čišcenje krvi: trešnja, jabuka, grožde
  • Biljke i ishrana u slucaju gojaznosti (da biste ublažili osecaj 
  • gladi pojedite pre obroka jednu jabuku):


Kao predjelo:
plavi patlidžan, on sadrži malo kalorija; celer, pošto puni somak, motovilka
žele od irskog lišaja: 50 g obicnog irskog lišaja na 1 litar vode; 1 supena kašika
paškanat pospešuje mokrenje

Tokom jedne terapije: 

  • sok od trešnje: 1 kg trešanja sadrži oko 500 kalorija
  • sok od jabuka: 1kg ili 1 litar sadrži oko 500 kalorija
  • sok od grožda: 1 litar dnevno iznosi 900 kalorija
Ovakva desetodnevna dijeta smanjuje težinu. Ove kalorije treba dodati i kalorijama ostalih životnih namirnica, tako da dnevna kolicina ne prelazi 1000 kalorija. Dijete sa 800 ili cak sa samo 600 kalorija mora prepisati i kontrolisati lekar, a u nekim slucajevima može biti neophodan i boravak u bolnici. 

Svakodnevno po 3 šolje:
  • čaj od artičoka: 20 g svežih listova na 1 litar vrele vode
  • čaj od bele breze: 30 g listova na 1 litar vrele vode, ostaviti da odstoji 10 minuta; dodati na vrh noža sode bikarbone
  • čaj od crne ribizle: 50 g listova na 1 litar vrele vode, ostaviti da odstoji 10 minuta
  • čaj od divlje mirodije: 30 g korena na 1 litar vrele vode, ostaviti da odstoji 10 minuta
  • čaj od jasena: 40 g listova na 1 litar vrele vode, ostaviti da odstoji 10 minuta
  • čaj od kukuruza: 40 g kukuruzovog zrna na 1 litar vode, kuvati 10 minuta
  • čaj od divljeg kestena: 40 g kore na 1 litar vode, kuvati 5 minuta, pa ostaviti da odstoji 5 minuta
  • čaj od trešnjinih peteljki: 30 g na 1 litar vode, kuvati 10 minuta
  • čaj od maslacka: 80 g korena na 1 litar vode, kuvati 5 minuta pa procediti
  • čaj od belog luka: 100 g na 1 litar vode, kuvati 15 minuta; po 1 šolja na 10 minuta pre svakog obroka

Recept:
  • Morač 10 g 
  • Maslačak 20 g
  • Sladić 10 g 
  • Kukuruzna svila 10 g
  • Kopriva 10 g 
  • Virak 20 g
  • Bela breza (list) 10g
  • Vodopija (cvet i stabljika) 20 g

1 kašičicu mešavine ostaviti da odstoji 2 minuta u 250 ml
vrele vode. Piti 3-4 šolje dnevno nezaslađenog čaja.

 izvor: http://www.travarisrbije.com

Imate glavobolju ? Evo reješenja!!!


Pod glavoboljom se podrazumijeva bol u glavi, trajna, ili povremena, retka ili učestala, difuzna koja zahvata celu glavu ili lokalizovana. Glavobolja je jedan od najčešćih simptoma sa kojima se susrećemo u svakodnevnom životu. Vrlo često je propratni simptom mnogih bolesti. Većina glavobolja nije znak neke opasne bolesti, već ih je 90% simptom blagog poremećaja koji se relativno lako može otkloniti. Glavobolja može nastati samo u onim tkivima ili strukturama glave koje imaju osetne tj. senzitivne završetke za bol. Ostale strukture, kao kosti, meke moždane ovojnice, motorni živci i najveći deo moždanog tkiva ne mogu reagovati pojavom boli. Glavobolja se pojavljuje samo u određenim uslovima, u kojima dolazi do promene položaja ili stanja u bolno osetljivim strukturama i traje dok postoji taj uzrok. Bol prestaje kada promena položaja ili stanja prestaje spontano ili pod uticajem lečenja.

Lečenje - recepti:

  • 2-3 glavice crnog luka samelje se na mašini za mlevenje mesa. To se pomeša sa finim uljem i doda malo soli. Tom smesom se masira glava, zatim se ta masa stavi u gustu krpu i priveže na glavu. Preko krpe stavi se suva marama i malo prilegne. 
  • Koren maslačka, korijen anđelike, matičnjaka – jedna kašika; majčine dušice - pola kašike; zovinog cveta – jedna kašika; metvice – dve kašike. Sve se to dobro promeša i od te mešavine jedna kašika se prelije sa 2 decilitra ključale vode i ostavi da stoji 10-15 minuta. Nakon toga se ocedi i pije hladno više puta na dan.
  • Kičica, lincura - po jedna kašika, koren valerijane 2 kašike. Dobro promešati i od te mešavine jednu kašiku preliti s 2 decilitra ključale bode i ostaviti da stoji 10-15 minuta. Nakon toga se ocedi i pije hladno više puta na dan. 
  • Od jednog ovećeg limuna iscedi se sok i dobro promeša sa kašikom fino samevene prave kafe. To se popije i malo prilegne.
  • Valerijana - 2 kašike, steža – jedna kašika, kim – pola kašike, kuva se u mleku i toplo pije više puta na dan. 
  • Nekoliko listova glavice kupusa stavi se u pećnicu da se smekšaju i ugreju. Time se obloži glava triput dnevno, sve dok bol ne prođe. 
Kad glava boli od prehlade , skuvati pasulj sa belim lukom. Kad je kuvan, dobro se zdrobi i pomeša sa finim uljem. Tom smesom mažu se slepoočnice.

 izvor: http://www.travarisrbije.com